Sanace vlhkého zdiva
Sanace vlhkého zdiva se zaměřuje na odstranění důsledků vlhkosti - zpravidla na odstranění vlhkých, zasolených či plesnivých omítek a jejich nahrazení sanačními omítkami.
Vždy doporučujeme spojit aplikaci sanační omítek s vhodnou metodou hydroizolace, která odstraní příčiny vlhkosti tak, aby byl z dlouhodobého hlediska efekt sanace maximální.
Proč používáme sanační omítky?
Odstraníme-li příčinu vlhkosti provedením dodatečné hydroizolace zdiva, nemáme zdaleka vyhráno. Ve zdivu totiž zůstává zbytková vlhkost, která se musí ze zdiva odpařit a to umožňuje právě sanační omítka, která má oproti klasickým omítkám několikanásobně větší množství vzduchových pórů ve své struktuře.
Dalším důvodem pro použití sanačních omítek je to, že vlivem zasažení zdiva vlhkostí se do zdiva dostaly stavebně škodlivé soli (sírany, dusičnany a chloridy). Tyto soli jsou silně hygroskopické, tj. mají velkou schopnost navazovat vodu. V případě postupného vysušování zdiva po provedených hydroizolacích zdiva, se nejdříve odpaří vlhkost, následně ve zdivu obsažené soli ztrácejí na sebe navázané molekuly vody a tím krystalizují ve vzduchových pórech zdiva a omítek a po jejich zaplnění na jejich povrchu. Při tomto procesu podle konkrétního typu soli zvětšují krystaly svůj objem, v pórech zdiva se rozpínají a vytvářejí tak krystalizační tlaky, které ve svém důsledku rozrušují povrch omítek a následně i zdiva.
Proto používáme sanační omítkové systémy, které umožňují eliminovat působení solí a které mají dostatečně velké množství pórů pro jejich případné ukládání. Výsledkem jsou pak suché omítky bez solných výkvětů a plísní.
Jaké sanační systémy používáme?
Vzhledem k tomu, že intenzita zavlhčení zdiva a zasažení solemi může být u každého zdiva jiná, používáme různé systémy sanačních omítek tak, abychom mohli provádět jejich optimalizaci.
Pro jednodušší aplikace používáme sanační omítky s provzdušňovací přísadou, ve složitějších případech podle konkrétních podmínek a požadavků kombinujeme hydrofilní a hydrofobní sanační omítky s tepelně-izolačními vlastnostmi a speciální sanační doplňkové výrobky.
Novinkou v našem sortimentu jsou bioklimatické materiály, jejichž základním stavebním kamenem je klinoptilolit (druh zeolitu) a díky jehož vlastnostem tyto materiály dokáží trvale odstraňovat plísně a ze vzduchu eliminovat toxické látky, těžké kovy a nepříjemné pachy.
Více informací o námi používaných sanačních omítkových systémech naleznete v kapitole Technologie – sanační omítkové systémy.