Úvod Technologie Sanační omítky

Sanační omítky

Sanační omítky slouží k úpravě povrchů zasažených vlhkostí a solemi. Řešení sanace objektů pouze sanační omítkou je však řešením s omezenou životností a jde pouze o řešení důsledků působení vlhkosti. Proto vždy doporučujeme spojit aplikaci sanační omítek s vhodnou metodou hydroizolace, která odstraní příčiny vlhkosti, tak aby byl z hlediska dlouhodobosti efekt sanace maximální.

Při našich realizacích používáme sanační omítky s přísadou nebo sanační omítky s tepelně-izolačními vlastnostmi (např. Nanosan, Baurex-AQUA, Baurex SMS NEW,..).

Samozřejmě pracujeme i s dalšími speciálními sanačními výrobky. Mezi ty patří jak různé doplňky sanačních omítek (např. Hydrofobizér, Rozdělovač vody), tak i novinka na našem trhu - bioklimatické materiály, jejichž základním stavebním kamenem je klinoptilolit (druh zeolitu) díky jehož vlastnostem tyto materiály trvale odstraňují plísně a eliminují ve vzduchu toxické látky, těžké kovy i nepříjemné pachy.

Sanační omítky s přísadou

Nejpoužívanější sanační omítkou v této kategorii je tradiční, lety prověřená omítka Baurex SMS, která se míchá s vodou a tekutou přísadou Baurex-N.

1

Tekutá přísada Baurex-N

Tekutá přísada Baurex-N maltovinu našlehá a vytvoří v ní dostatečné množství kapilárních pórů (32-40%). Poté se směs aplikuje přímo na oklepané a očištěné vlhké zdivo. Po vyzrání omítky umožňují póry transport vody ze zdiva ve formě vodní páry a současně slouží k uložení stavebně škodlivých solí při jejich krystalizaci. Výsledný efekt je ten, že omítka je zcela suchá bez solných výkvětů a plísní.

Tekutá přísada Baurex-N je zároveň určena i pro výrobu sanační omítky na stavbě, a to smícháním s plaveným kamenivem bez hlinitých příměsí a portlandským cementem. Do směsi se nesmí přidávat vápno, žádné mrazuvzdorné příměsi ani urychlovače tuhnutí.

Doporučení pro aplikaci

Sanační omítka Baurex SMS nesmí přijít do styku se sádrou, vápnem a podobnými výrobky. Na sanační omítky nesmí být aplikovány barvy na latexové či akrylátové bázi, které uzavírají pvrch a zabraňují prostupu páry. Neumožnily by tak sanačním omítkám správně fungovat a způsobily by škody.

Sanační omítky s tepelně-izolačními vlastnostmi

Sanační omítky s tepelně-izolačními vlastnostmi jsou často zařazovány do kategorie energetická sanace vlhkého zdiva. Jejich základní rozdíl oproti běžným sanačním omítkám tkví v propojení schopnosti zajistit suché zdivo a zároveň ho zateplit (tato vlastnost je dána nízkou hodnotou součinitele tepelné vodivosti λ, který je možné ověřit v technickém listu). Proto se někdy používají pro zateplení objektů, kde není možné provést kontaktní zateplení (např. zdobené fasády, památkově chráněné objekty, zateplení jen části objektu zevnitř...).

Mají také výrazně nižší objemovou hmotnost než běžné omítky (cca 350-600kg/m3 dle typu konkrétní omítky) a zpravidla také relativně vysokou poréznost (40-70%).

Doporučení pro aplikaci

Dle toho, zda vlhkost spíše natahují do sebe či odpuzují, se rozdělují na omítky hydrofilní a hydrofobní. Každá má tak svá specifika a od toho odvozené vhodné použití, které stanoví příslušný odborník na základě posouzení situace na místě stavby.

Speciální sanační výrobky

Bioklimatické materiály

bioklimatická omítkaBioklimatické materiály jsou novinkou na našem trhu a my jsme rádi, že můžeme být jednou z prvních firem, která s nimi začíná pracovat. Trvale řeší odstranění plísní v interiérech, redukují toxické látky a absorbují nežádoucí pachy. 

Máme je k dispozici v podobě omítky či stěrky, takže můžeme řešit i případy, kde není možné odstranit původní omítku. 

S těmito materiály zatím pracujeme ve zdravotnických zařízeních, ale postupně se rozšiřují i do sportovních center, nejrůznějších zařízení pro děti či do novostaveb rodinných domů, kde se klade důraz na čistotu vzduchu a zdravé bydlení.

Tyto materiály fungují na principu toho, že jsou z 80% tvořeny přírodním nerostem klinoptilolitem, který sám o sobě zmíněné účinky má a ty jsou "pouze" přenesené do omítky a stěrky z něho vytvořené. 

Rozdělovač vody

Při sanacích pod úrovní terénu doporučujeme pod jádrovou omítku aplikovat Rozdělovač vody, který eliminuje bodový tlak, chloridy a sírany. Provádí se nátěrem ve dvou vrstvách.

Hydrofobizér

Při sanacích nad úrovní terénu se potom pod jádrovou omítku nanáší Hydrofobizér, který dočasně zadrží vodu dokud nedojde k plnému vyzrání sanační omítky.

Zpracovávám...